Vissza a gyökerekhez: a paleolit életmód

Vissza a gyökerekhez: a paleolit életmód
A mai modern táplálkozás telis tele van feldolgozott élelmiszerekkel, mesterséges adalékokkal, finomított szénhidrátokkal, amelyek nagyban felelősek a civilizációs betegségek kialakulásáért. 

A mai modern táplálkozás telis tele van feldolgozott élelmiszerekkel, mesterséges adalékokkal, finomított szénhidrátokkal, amelyek nagyban felelősek a civilizációs betegségek kialakulásáért. A paleolit étrend azonban egy olyan alternatívát jelenthet, amely az őseink által fogyasztott ételeken alapszik.

Ez a fajta étrend segíti a testet abban, hogy visszatérjen a természetesebb és egészségesebb állapotba. De vajon mit takar ez? Mi a paleolit étrend és kinek lehet hasznos? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ.

Mi a paleolit étrend?

A paleolit diéta alapja, hogy olyanokat eszünk, mint az őseink, ami jellemzően friss zöldségeken és gyümölcsökön, főleg magvakon és húsokon, valamint halakon alapszik. Az étrend kerüli a finomított cukrokat, tejtermékeket, gabonaféléket, feldolgozott ételeket, amelyek az emberi evolúció nagy részében nem voltak jelen.

Sokan, akik erre az étrendre váltanak, arról számolnak be, hogy javul az energiaszintjük, csökken a szervezetükben a gyulladás, jobb lesz az emésztésük, és stabilizálódik a testsúlyuk. A diéta előnye, hogy mivel magas fehérjetartalmú és alacsony szénhidráttartalmú, ezáltal segítheti a zsírvesztést. Az étrendben kerülendő minden glutén és laktóz, ami sok ember számára emésztési problémákat okozhat.

Nem beszélve az alacsony szénhidrátbevitelről, amely segíthet megelőzni az inzulinrezisztenciát. A feldolgozott ételekben található transzzsírok és mesterséges adalékok helyett pedig a paleolit diéta gyulladáscsökkentő ételeket tartalmaz.

Mit ehetünk paleolit életmód során?

Igazából bármit, de aki komolyan követni szeretné, annak érdemes tápanyagdús élelmiszereket választani. A húsok és belsőségek esetében a marhát, a sertést, a csirkét, a halakat és a vadakat érdemes előnyben részesíteni. Emellett jöhet a tojás, amely kiváló fehérje- és zsírforrás, illetve a friss zöldségek, minta kelkáposzta, a brokkoli, a spenót vagy éppen a cukkini, amik telis tele vannak rostokkal.

Ami a gyümölcsöket és a magvakat illeti, bátran fogyaszthatunk almát, bogyósokat, citrusféléket, diót, kesudiót, de akár a mogyoró vagy a mandula is szóba jöhet. Végül pedig ne feledkezzünk meg az egészséges zsírokról sem, mint a kókuszolaj, az olivaolaj, az avokádó vagy a ghee. De idesorolhatjuk még a chia magot is, amely bővelkedik omega-3 zsírsavakban is.

Mit érdemes kerülni?

A paleolit étrend nem engedélyezi azokat az ételeket, amelyek az élelmiszeripar fejlesztésével jelentek meg. Ilyen a kenyér, a sajt, a tej, a joghurt, a cukor, az édesítőszerek egy része, a feldolgozott élelmiszerek és a mesterséges adalékok. Nem jöhet szóba fagyasztott krumpli vagy előre panírozott fagyasztott halrudacska sem.

Így kezdhetünk hozzá

A webáruházunkban kapható élelmiszerek között bőven akad a paleolit étrendbe illeszthető alapanyag. Aki szeretné kipróbálni ezt az életmódot, annak érdemes fokozatosan váltani, úgy átalakítania az étkezéseit. Először térjünk át a teljes értékű termékekre, a természetesebb ételekre, majd hagyjuk el a gabonaféléket és a tejtermékeket.

Egy kis tervezéssel és kreativitással ízletes és tápláló ételeket készíthetünk. Ez nemcsak egy diéta, hanem egy teljes életmód, ami segíthet visszatérni a természetesebb ételekhez, táplálkozáshoz. Aki tehát szeretne energikusabb lenni, javítana az emésztésén és elkerülné a feldolgozott ételek káros hatásait, annak mindenképpen érdemes jobban beleásnia magát ebbe a témába.